Świerk i żywotnik  – kiedy i jak przesadzać?

Świerki i żywotniki to jedne z najpopularniejszych iglaków jakie możemy znaleźć w polskich ogrodach. Warto się więc co nie co dowiedzieć na temat ich sadzenia. Kiedy i jak przesadzać świerk i żywotnik? Można przesadzać żywotniki  i świerki srebrne powyżej 3m?

Świerki srebrne (inaczej świerki klujące) oraz żywotniki (zwane tujami) dobrze znoszą przesadzanie. Jednak kiedy osiągną 3 metry ich przesadzenie może okazać się dość kłopotliwe, nie tylko z tego powodu, że jest to dość skomplikowane ale także dlatego, że musimy przesadzać je z bryłą korzeniową, a jest ona dość ciężka (bryła o średnicy 50 cm waży ponad 100 kg). Dlatego będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby.

źródło: pixabay.com

Kiedy przesadzać świerki i żywotniki?

Świerki i żywotniki najlepiej przesadzać od końca września do połowy października bądź wiosną od kwietnia do maja(przed tym nim zaczną rozwijać pąki). Żeby nasza roślina jeszcze lepiej zniosła zabieg przesadzania, warto ją do tego przygotować rok wcześniej, Przecinamy wokół nich korzenie – powinniśmy to zrobić poza obrysem formowanej bryły korzeniowej.

Jak przesadzać świerk i żywotnik?

Przed przadadzeniem drzewa warto podwiązać gałęzie do pnia, dzięki temu ochronimy gałęzie przed uszkodzeniem i ułatwimy sobie pracę. Następnie musimy uformować bryłę korzeniową (jej wielkość powinna wynosić mniej więcej 1/3 wysokości drzewa). W tym celu musimy wykopać ostrym szpadlem rów na głębokości około 50 cm, poza obrębem przewidzianej bryły korzeniowej, następnie widłami (ostrożnie!) usuwamy nadmiar ziemi . Zwrócicie uwagę także na mniejsze korzenie – zostawcie ich jak najwięcej, ponieważ to właśnie nimi rośliny pobierają z ziemi niezbędne do życia składniki. Na koniec podcinamy bryłę korzeniową szpadlem od dołu, musimy także ją owinąć jutą lub folią, a następnie ciasno obwiązać sznurkiem tak by zabezpieczyć ją przed rozpadnięciem. Tak zabezpieczoną roślinę bez probleu możemy ostrożnie przetransportować na miejsce sadzenia.

Jak przygotować miejsce do posadzenia świerku i żywotników?

Dół w jakim będzie miał znajdować się nasz iglak powinien być mniej więcej o 30 cm szerszy i o 10 cm głębszy niż jego bryła korzeniowa. Jedno dno i boki powinniśmy obłożyć żyzną ziemią(do tego celu możemy użyć ziemię ogrodową wymieszaną z kompostem lub kwaśnym torfem w proporcji 1:1). W tak przygotowanym dole umieszczamy roślinę i po ostrożnym rozwinięciu tkaniny, która zabezpiecza bryłę korzeniową obsypujemy ja żyzną ziemią. Roślinę sadzimy na takiej samej głębokości na jakiej rosła.

źródło: pixabay.com

Nowo posadzone drzewo powinno być solidnie opalikowane, a następnie podlane. Drzewa sadzone jesienią warto dodatkowo w okół pnia obsypać kopczykiem ziemi – zabezpieczy do korzenie przed mrozem. Wiosną musimy rozgarnąć ziemię formując misę. Możemy ją uzupełnić grubą warstwą rozdrobnionej kory tak aby zmniejszyć parowanie wody z gleby.

Rośliny, które zostały przesadzone powinny być przez pierwsze dwa lata starannie pielęgnowane –

  • Systematycznie podlewane (nawet codziennie)
  • Co roku nawożenie
  • Kiedy zobaczysz pierwsze oznaki więdnięcia od razu zaczni cieniowanie rośliny specjalnymi siatkami.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *