Kiedy i jak przesadzamy iglaki?

Chcąc, aby nasze rośliny jak najlepiej przyjęły się na nowym miejscu, ważny jest termin sadzenia. Dla iglaków i innych roślin zimozielonych najlepszy czas na przesadzenie to sierpień i wrzesień. Zobaczcie co jeszcze, musicie wiedzieć o przesadzaniu iglaków.

Kiedy przesadzamy rośliny zimozielone?

Najlepszy termin na przesadzanie większości krzewów zimozielonych (bukszpanów iglaków, ostrokrzewów) zaczyna się od połowy sierpnia, to właśnie wtedy kończy się ich roczny przyrost. Dlatego, że mogą wtedy skierować całą energię na regeneracje systemu korzeniowego i dzięki temu szybciej przyjmą się w nowym miejscu. W tym czasie są także lepsze warunki pogodowe (takie jak mniejsze prawdopodobieństwo upałów) i długi czas na to, by roślina zdążyła się ukorzenić do zimy. Dotyczy to również roślin, które rosną w donicach i chcemy przesadzić je do większych pojemników. Iglaki najlepiej przesadzać od połowy sierpnia do końca września.

źródło: pixabay.com

O czy nie możemy zapomnieć podczas przesadzania iglaków?

Kiedy znajdziemy już odpowiedni termin na przesadzanie naszych roślin, ważne jest, aby przesadzić je w odpowiedni sposób. Warto zadbać o to, aby roślina jak najmniej odczuła uszkodzenie systemu korzeniowego przy przeniesieniu na nowe miejsce. W tym celu powinniśmy dzień wcześniej obficie podlać roślinę, tak aby bryła korzeniowa była zbita i nie obsypała się po wykopaniu. Trzeba postarać się obkopać roślinę i podciąć krzewy tak, tak aby została przeniesiona z jak największą bryłą ziemi.

Jeśli bryła obsypie się i pozostanie sam korzeń, to szanse na przyjęcie rośliny będą bardzo małe. Dlatego też wykopaną roślinę ostrożnie przynosimy z bryłą. Przenosząc bryłę za pomocą płachty materiału, czy foli zminimalizujemy prawdopodobieństwo uszkodzenia bryły. Naszą bryłę umieszczamy w przygotowanym dole, następnie zasypujemy bryłę żyzną ziemią (np. podłożem do iglaków) i obficie podlewamy.

Najłatwiejsze do przesadzania są żywotniki, cyprysiki oraz cisy, ponieważ mają one wiązkowy system korzeniowy. Rośliny takie jak sosny, jodły, czy modrzewie mają głęboki, palowy system korzeniowy, dlatego też trudno jest uzyskać zwartą bryłę korzeniową, dlatego dłużej i gorzej się przyjmują.

źródło: pixabay.com

Jak dbać o przesadzone iglaki?

Po przesadzeniu iglaków musimy pamiętać o ich odpowiednim i regularnym podlewaniu, aby korzenie mogły się szybko zregenerować. O właściwym podlewaniu musimy pamiętać aż do późnej jesieni, tak aby nie narazić ukorzeniających się roślin na przesychanie, co mogłoby je osłabić przed zimą.

W żadnym wypadku nie należy nawozić świeżo przesadzonych roślin, ponieważ uszkodzony system korzeniowy nie będzie w stanie przyswoić żadnych składników pokarmowych. Przesadzone rośliny nawozimy dopiero wiosną przyszłego roku, kiedy będą już odpowiednio ukorzenione.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *