Jaka ściółka pod iglaki?

Czy warto ściółkować iglaki? Jeśli tak, to jaki materiał będzie do tego najlepszy? Tutaj zajmiemy się tym tematem. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Na początku zacznijmy od tego, po co ściółkować rośliny. Otóż głównym zadaniem ściółkowania gleby jest ochrona przed zbyt szybkim wysuszaniem gleby. Jest to również dobry sposób zapobiegający wzrostowi chwastów pod iglakami. Dodatkowo, ściółka tworzy warstwę ochronną, która sprzyja prawidłowemu rozrostowi korzeni, poprzez chronienie ich przed wiatrem. Jednocześnie, warstwa ta dostarcza do gleby wiele mikroelementów.

Źródło: pixabay.com

Czym można ściółkować iglaki?

Kora – już 5 centymetrowa warstwa kory chroni korzenie roślin przed mrozem. Oprócz tego, wiosną chroni glebę przed zbyt szybkim nagrzaniem się, co byłoby szkodliwe dla korzeni. W sklepach spotkamy korę sosnową. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nie zawiera zbyt dużo gałązek, czy innych śmieci. Najlepiej kupić przekompostowaną korę, czyli taką, która nie zawiera już szkodliwych substancji, ponieważ odleżała 2 lub 3 miesiące w specjalnych warunkach. Przed wiosennym ściółkowaniem, warto przemieszać korę z nawozem azotowym, a po rozłożeniu zwilżyć wodą. Dzięki temu nawóz powoli będzie dostawał się do korzeni. Warto stosować korę, ponieważ jest bardzo estetyczna i co więcej, hamuje rozwój grzybów, które wywołują różne choroby iglaków.

Igliwie – najlepiej zebrane ze swojego ogrodu. Warto w tym celu obrać z igliwia ścięte gałązki po formowaniu świerków lub sosen. Są idealne do ściółkowania iglaków, a także azalii i innych roślin lubiących glebę o kwaśnym odczynie. Świetnie imitują leśną ściółkę.

Trociny – najlepsze są te przekompostowane. Świeże trociny zabierają z gleby azot. Kompostowanie trocin powinno trwać 3 lata. W tym czasie do procesów rozkładu potrzebują azotu, dlatego warto podlewać je wodą z mocznikiem. Jest to bardzo tani materiał, który dostaniemy w każdym tartaku.

Szyszki – To również tani materiał, wystarczy je pozbierać z miejsc, gdzie rosną szyszki z czarnej sosny. Przy ich stosowaniu gleba szybciej rozmarza po zimie, uniemożliwia wzrost chwastów. W zależności od pogody zmieniają swój wygląd, kolor i objętość. Dzięki temu ściółka pod iglakami ciągle się zmienia. Niestety szyszki nie są trwałym materiałem i trzeba je wymieniać co 3-4 lata.

Źródło: pixabay.com

Kamienie i kamyczki – naturalny materiał. Często stosowany na skalnikach świetnie sprawdza się w przypadku ściółkowania traw, bukszpanów, czy cisów. Chronią glebę tylko przed wiatrem, utratą wilgoci i zbyt dużymi wahaniami temperatury. Nie wzbogacają gleby. Pod kamienie warto zastosować agrowłókninę, która zapobiegnie mieszaniu się kamyczków z glebą.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *