Jak podlewać iglaki jesienią i zimą?

Zimą wegetacja zimozielonych drzew oraz krzewów iglastych jest spowolniona, a nie zatrzymana, tak jak w przypadku większości roślin. Dlatego żeby tkanki roślin wrażliwych na suszę zachowały swoją jędrność, przed nadejściem zimy powinniśmy je obficie podlać.

Jak podlewać iglaki jesienią? Solidnie. Woda może stać przez kilka godzin, powoli wnikając w głąb gleby. Takie jesienne nawadnianie iglaków polecane jest szczególnie młodym roślinom. Dlaczego? Ich system korzeniowy jest płytki, nie sięga poniżej strefy zamarzania gleby. Gdy zimą panują ostre mrozy, młode iglaki nie mają po prostu dostępu do wody i mogą uschnąć. Starsze rośliny mają znacznie bardziej rozbudowane systemy korzeniowe, co sprawia, że mogą pobierać wodę z głębszych partii gleby.

podlewanie iglaków jesienią i zimą

źródło: pixabay.com

Strząsanie śniegu z gałązek


Podczas śnieżnych dni, zwróćmy uwagę, czy śnieg z iglaków i drzewek zsypuje się na ziemię. Po pierwsze, śnieg zalegający na gałęziach może powodować ich deformowanie. Po drugie, warstwy śniegu po roztopieniu mogą służyć do nawadniania roślin. Dlatego warto strząsać warstwy śniegu z gałązek na ziemię, uważając, aby śnieg zgromadził się pod koroną drzewka – w miejscu, gdzie roślina ma korzenie. W czasie odwilży woda będzie wnikać w głąb ziemi, zapewniając roślinom przetrwanie.

Jak prawidłowo podlewać iglaki zimą?


Iglaki i zimozielone krzewy podlewamy przed przymrozkami. Jednak wiatr i mróz znacznie wysuszają glebę. Gdy zima jest sucha, nie pada śnieg, ani deszcz, warto ponownie podlać iglaki. Pamiętajmy jednak, aby przestrzegać kilku ważnych zasad…

Warto wybrać cieplejszy dzień, gdy na zewnątrz panuje temperatura 2-3°C. Jednak bądźmy ostrożni! Aby rośliny nie doznały szoku termicznego, wodę z kranu, która ma około 10°C wystawmy najpierw w pojemniku na zewnątrz. Iglaki możemy podlać dopiero, gdy woda osiągnie temperaturę otoczenia.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *