Jak pielęgnować iglaki?

Krzewy iglaste są bardzo popularną ozdobą polskich ogrodów, jednak żeby zachwyacaly musimy zadbać o nie. Jak więc dbać o iglaki? Jak pielęgnować iglaki na wiosnę? Jak je przycinać?

jak podlewać

źródło: pixabay.com

Jak podlewać iglaki?

Iglaki powinny być podlewane regularnie, najlepiej wieczorami. To jak często powinniśmy podlewać nasze iglaki, zależy od ich rodzaju oraz warunków atmosferycznych. Podłoże iglaków powinna być średnio wilgotne, jeżeli podłoże będzie zbyt wilgotne korzenie ich zaczną gnić.

Jak nawozić iglaki? Czyli pielęgnacja iglaków na wiosnę

Nawożenie naszych iglaków zaczynamy na wiosnę i przez kolejne miesiące do lipca kontynuujemy ich nawożenie. Mniej więcej co miesiąc powinniśmy nawozić nasze krzewy. Można także zastosować nawozy, które mają opóźnione działanie. Stosujemy je raz w dawce około 10 gram pod nowe krzewy i około 20 gram pod starsze iglaki. Taki nawożony krzew przysypujemy cienką warstwą kory, bądź ziemi. Taki nawóz będzie się stopniowo uwalniać przez cały sezon wegetacyjny.

Nasze iglaki możemy nawozić nawozami mineralnymi, gotowymi mieszankami, których składniki są dobrane do potrzeb iglaków.

Jak przycinać iglaki?

Jeżeli niektóre iglaki przytniemy w nieodpowiednim czasie bądź fazie wzrostu możemy im bardzo zaszkodzić. Nie wszystkie iglaki dobrze znoszą przycinanie, jednak każdego iglaka przycinać trzeba. Kiedy przychodzi wiosna, każdy krzew musi zostać podcięty, w tym okresie naprawiamy szkody, jakie powstały w zimie, czyli ucinamy pędy, które zmarzły w czasie mrozu i przy okazji formujemy nowy kształt naszego krzewu. Żywopłoty czy krzewy w różnych kształtach, musimy przycinać nawet kilka razy w roku, aby zbytnio nie odbiegały od takiej formy, jaką byśmy chcieli.

przycinanie żywopłotu

źródło: pixabay.com

Przycinanie żywopłotu z iglaków

Pierwsze przycinanie takiego żywopłotu wykonuje się w roku sadzenia. Taki żywopłot przycinamy na wiosnę bądź w sierpniu po okresie wzrostu.

Przycinanie krzewów iglastych

Iglaki płożące przycinamy wczesną wiosną oraz wtedy kiedy zobaczymy na nich nowe pędy. Jeżeli zauważymy żywotne pędy, niemal natychmiast powinniśmy przyciąć nasz krzew, dzięki temu roślina nie rozrośnie się za bardzo, a dodatkowo poprawimy jej gęstość.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *