Iglaki na balkonie zimą – sprawdź jak o nie zadbać

Iglaki na balkonie i tarasie wyglądają świetnie, ale podczas zimy są bardziej narażone na negatywne skutki niskich temperatur. Dlatego trzeba o nie specjalnie się zatroszczyć. Tutaj zobaczysz co trzeba zrobić, aby przygotować je do zimy.

Podlewanie i odpowiednia donica

Czyli tak samo ważny element jak w przypadku iglaków zasadzonych w ogrodzie. Iglaki zasadzone w donicach zawsze powinny mieć lekko wilgotne podłoże. Donice, w których są zasadzone iglaki powinny mieć na dnie otwory, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Jeśli doniczki przez nas zakupione takich otworów nie mają, to doradzamy jak najszybsze przesadzenie roślin. W takich donicach woda zbiera się na samym dnie, nie ma gdzie odpłynąć, co powoduje gnicie korzeni, przez to igły rośliny zaczynają schnąć i roślina obumiera.

podlewanie iglaków

Nie zapomnij o agrowłókninie

Koniecznie białej. Taką agrowłókniną możemy na zimę „otulić” iglaki, dzięki czemu zapobiegniemy zbyt dużej utracie wody poprzez odparowywanie z igieł w czasie słonecznych dni. Dodatkowo podczas śnieżnych dni śnieg nie będzie deformował ich kształtu. Zakupimy ją również w Przydomu.pl

Ochroń korzenie przed mrozem

Iglaki rosnące w donicach są o wiele bardziej narażone na przemarzanie, niż te zasadzone w ogrodzie. Dlatego o donicę trzeba w tym czasie odpowiednio zadbać. Najlepiej na wierzch donicy dać sporą ilość kory.

kora sosnowa

Zadbaj o izolację podłoża

Ważne jest zabezpieczenie całej rośliny. Dlatego zanim zabierzemy się za zabezpieczenie donicy, najpierw naszykujmy sobie materiał, który będzie izolował donicę od mroźnego podłoża. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się zwykła drewniana deska, na której postawimy naszego iglaka.

Ocieplamy donicę

Szczególnie narażone na mróz są rośliny posadzone w donicach kamiennych oraz metalowych. Jesienią warto włożyć donicę z iglakiem do większego pojemnika, typu skrzynia, kosz lub duże kartonowe pudło. W wolne przestrzenie pomiędzy donicą, a ścianami specjalnego pojemnika wypełniamy pogniecionym papierem lub uschniętymi liśćmi zebranymi z podwórka. W tym celu możemy również użyć styropianu. Podczas mrozów warto zadbać również o wierzch donicy. Można na nim ułożyć styropian z otworami zapewniającymi wentylację.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *