Czy iglaki mają duże korzenie?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak głęboko sięgają korzenie iglaków, wszystko zależy od odmiany oraz wielu innych aspektów, jednak postaramy się troszkę przybliżyć wam, zagadnienie, jak głęboko sięgają takie korzenie.

Drzewa budują system korzeniowy zazwyczaj „pod” warunki glebowe. Korzenie rozrastają się w poszukiwaniu wody, dlatego też w miejscach, gdzie jest jej najwięcej, rozrastają się w szybki sposób. Przyjmuje się jednak, że system korzeniowy zbliżony jest do rzutu jego korony + 10%. Np. Żywotniki wschodnie mają dość płytkie korzenie, co nie oznacza, że w dobrej ziemi ogrodowej będą wychodziły na wierzch.

Niektórzy uważają, że przycinanie korony przekłada się na rozwój systemu korzeniowego. Tak jak wyżej wspominaliśmy, zależy to od odmiany oraz warunków glebowych. Tak np.

źródło: pixabay.ocm

  • Sosna- korzeń główny palowy
  • Świerk- rozległy
  • Brzoza- rozległy

Większość iglaków nie powinniśmy sadzić bardzo blisko domu, powinniśmy zachować odstęp mniej więcej 3 m

W niektórych przypadkach lepiej zdecydować się na krzewy iglaste zamiast drzew, ponieważ późniejsza walka ze wzrostem takiej rośliny będzie bezcelowa, problem pojawi się np. w momencie, kiedy będziemy chcieli urozmaicić nasz ogród o nowe rośliny, niektóre z nich jak cisy mają spore wymagania glebowe i w ich uprawie mogą przeszkodzić nam drzewa iglaste. Dodatkowym problemem z drzewami iglastymi może być ich rozrost, stawiając taką roślinę blisko domu, niemalże na pewno w końcu zacznie nam ona zaciemniać nasz dom.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *