Co zrobić, żeby mieć grzyby w ogrodzie?

Jeśli w ogrodzie mamy iglaki i lubimy zbierać grzyby, to właśnie dzięki tym drzewkom możemy mieć własne grzybki w ogrodzie. Wystarczy, że poznamy cudowne działanie mikoryzy i w odpowiedni sposób wykorzystamy swoją wiedzę.

Uwaga!

Zanim zabierzesz się za uprawę grzybów w ogrodzie, najpierw powinieneś bardzo dobrze znać się na grzybach, aby bardzo dobrze rozpoznawać jadalne gatunki. Nigdy nie zrywać grzybów, co do których nie jesteś w 100% pewny, czy są jadalne! Nawet po aplikacji szczepionki jadalnych grzybów, mogą wyrosnąć również gatunki trujące.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Czym jest mikoryza?

Nie pomijaj tego punktu, ta wiedza z pewnością Ci się przyda. Mikoryza, to w dużym uproszczeniu współżycie korzeni drzew z grzybami, oparte na obopólnych korzyściach. Tutaj roślina zaopatruje grzybnie w związki organiczne, natomiast grzyb przekazuje jej związki mineralne. Mogą trwać w takiej współpracy przez wieki.

Jakie gatunki grzybów możemy mieć w ogrodzie?

Tutaj trzeba wiedzieć, jakie gatunki drzew lubią obecność danych gatunków grzybów.

  • Sosna – tutaj najchętniej rosną borowiki, maślaki
  • Modrzew – maślaki
  • Buk – borowiki
  • Brzoza – w okolicy brzóz spotkamy najczęściej koźlarze, a dokładniej koźlarza czerwonego i koźlarza babkę

Stosując szczepionki mikoryzowe pod drzewa iglaste, możemy otrzymać między innymi: mleczaja rydza, podgrzybka brunatnego, maślaka żółtego, borowika szlachetnego.

grzyby w ogrodzie

Źródło: pixabay.com

Co zrobić aby grzyby rosły w naszym ogrodzie?

Dzisiaj możemy zakupić w sklepach specjalną grzybnię, którą szczepimy korzenie odpowiednich gatunków drzew. Jednak samo zaszczepienie grzybni to nie wszystko. Musimy postarać się jeszcze o to, aby zapewnić im podobne warunki do wzrostu, które występują w lesie. Chodzi tutaj głównie o glebę. W lesie jest ona przepuszczalna, wilgotna, a dzięki naturalnemu rozkładowi igieł i liści jest bogata w substancje organiczne.

W miejscu, gdzie chcemy mieć grzybnię, zostawmy opadnięte liście, nie stosujmy tam żadnych nawozów ani środków ochrony roślin. Dzięki temu z biegiem lat wytworzy się ziemia próchniczna.

W jaki sposób podajemy szczepionkę?

Najczęściej szczepionki są w płynie, w plastikowych butelkach. Trzeba je tylko odpowiednio zaaplikować, a to zależy od wieku drzewa, w przypadku:

  • młodego drzewka – robimy dołek, który powinien mieć około 10 cm głębokości
  • sadzonki – aplikujemy grzybnię na młode korzenie
  • drzewa zasadzonego w zeszłym roku– wykopujemy dołek o głębokości 20 cm, w odległości 10 krotnej średnicy pnia
  • 3-5 letniego drzewa – aplikujemy szczepionkę w 3 miejscach
  • dużego drzewa –  wykonujemy aplikację w 6 miejscach, w odległości ok. 2 m od korony, dołek powinien mieć głębokość 40 cm

Następnie zgodnie z zaleceniami producenta wlewamy odpowiednią ilość szczepionki. Później tylko zasypujemy dołek i podlewamy drzewko. Raz zaszczepiona grzybnia może utrzymywać się w glebie przez dziesiątki lat.

Kiedy aplikujemy grzybnię?

Tę czynność wykonujemy od wiosny, aż do jesieni.

Co ważne, na rynku są dostępne dwa rodzaje grzybni, a mianowicie szczepionka pod drzewa iglaste i liściaste. Taka propozycja uprawy grzybów w ogrodzie z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom grzybobrania.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *