Co z naszymi iglakami jesienią? Czyli jak dbamy o rośliny w październiku

Jesień jest czasem, kiedy przygotowujemy rośliny do zimy, jak więc przygotować iglaki do zimy? Jak dbać o posadzone już krzewy i drzewa w październiku? Czy można sadzić iglaki w październiku?

iglaki jesień

źródło: pixabay.com

Co z naszymi iglakami jesienią? Czyli jak dbamy o rośliny w październiku

Najlepszym czasem, kiedy możemy sadzić i przesadzać nasze krzewy i drzewa iglaste jest wrzesień, jeżeli nie spodziewamy się przymrozków, możemy robić to do połowy października. Jednak lepiej robić to wcześniej, aby roślina miała czas na zaaklimatyzowanie się przed zimą, im iglak jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie ukorzeni się przed zimą. Szybko rosnące iglaki możemy przesadzać przez 5 pierwszych lat. Gatunki karłowate możemy przesadzać dziesięć lat po sadzeniu, tylko uważajmy, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Czemu nie powinno przycinać się iglaków jesienią?

Jesień nie jest najlepszym czasem na przycinanie iglaków. Jeżeli twoje krzaki wymagają, aby obciąć suche gałązki, możesz to zrobić, jednak przycięte rośliny są bardziej narażone na mróz. Ostatnim gwizdkiem na przycinanie iglaków był tak naprawdę sierpień. Przycinając rośliny w tym miesiącu, mamy pewność, że roślina nie przemarznie.

Jesień i podlewanie iglaków

podlewanie

źródło: pixabay.com

Do zimy nadal musimy pamiętać o podlewaniu naszych iglaków. Rośliny, które są dobrze nawodnione, o wiele lepiej znoszą zimę, nawet jeżeli będzie bardzo zimna. Jeżeli zimozielone iglaki uschną zimą, powodem nie będzie ich przemarzniecie, a złe nawodnienie.

Nawożenie iglaków jesienią

Jesienią powinniśmy zapewnić naszym iglakom dużą dawkę potasu i fosforu, dzięki tym pierwiastka większym ich odporność na warunki, jakie panują zimą. Jesienią nie wolno stosować nawozów azotowych, jeżeli je zastosujemy, jest duże prawdopodobieństwo, że roślina będzie źle przygotowana na zimę.

Porada: Jeżeli nie chcesz, aby twoje iglaki niezbrązowiały w czasie zimy, zadbaj o ich nawożenie szczególnie we wrześniu i październiku.

Zalogowany Jako

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *